POZNAJ NAS

Cześć. Nazywamy się Aneta i Edyta i chcemy Was serdecznie zaprosić na nasze  Ranczo Wólka Kosowska. Miejsca stworzonego z miłości do zwierząt i natury,  gdzie możecie  się odstresować, wyciszyć i pozytywnie naładować energią. Gdzie bliski, niewymuszony kontakt z mieszkańcami naszego gospodarstwa, zwany zooterapią, poprawi Wasz nastrój i wywoła uśmiech na twarzy.

Obie wychowałyśmy się na wsi, dzięki czemu wyssałyśmy chyba z mlekiem  krowy;) miłość do zwierząt i szacunek do Matki Ziemi.

Gdzieś w głębi duszy ciągle nam czegoś brakowało i chciałyśmy czegoś więcej od życia. Gdy los nas ze sobą zetknął, postanowiłyśmy wykorzystać potencjał 2 hektarowego gospodarstwa (Edyta-rolnik), wiedzy z zakresu psychologii zwierząt (Aneta) i połączyć je z marzeniem o… hodowli alpak.

Tak powstał pomysł na Ranczo Wólka Kosowska –  gospodarstwa permakulturowego, w którym miały królować tylko alpaki i alpakoterapia🙂 Los jednak bywa przekorny jak się potem okazało 🙂

Dlaczego alpaki i alpakoterapia?

Alpaki to bardzo wyjątkowe zwierzęta: niezwykle delikatne, łagodne i inteligentne.

Alpakoterapia to natomiast nic innego jak bliski kontakt z alpakami, który posiada wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wyjątkowa jest również ich wełna: bardzo miękka i delikatna w dotyku oraz bardzo ciepła – cieplejsza ok. 6 razy od wełny owczej. Do tego  hypoalergiczna oraz posiadająca właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu produkuje się z niej wysokiej jakości pościele całoroczne, a także kurtki, swetry, czapki, rękawiczki czy szaliki.

I jak tu się w nich nie zakochać?

Po rozmowach z wieloma hodowcami trafiłyśmy w końcu do Alpaki Samsony – Hodowla alpak, prowadzoną przez Basię i Darka. To jaką miłością i czułością obdarowywali swoje zwierzęta bardzo nas ujęło. W efekcie w lutym 2021 r. pojawili się u nas: pięknooki Bondzio, przekorny Morcik i łobuzerski Tońcio.

alpaki, kozy i baranki walliserskie

Miłość miłością, ale żeby hodować alpaki musiałyśmy również nabyć o nich gruntowną wiedzę. W tym samym czasie odbyłyśmy więc certyfikowane szkolenie organizowane przez ICS pod egidą Polskiego Związku Hodowców Alpak z zakresu nie tylko hodowli, ale również prowadzenia  alpakoterapii.

Rozbudowa Rancza

Już pierwsi odwiedzający Ranczo goście zaczęli nam uświadamiać, ile radości daje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, kontakt z naturą, z żywym stworzeniem czy dotyk miękkiego futra.

To dało nam kolejny impuls – podejmujemy kolejną poważną decyzję – decydujemy się na następne wyjątkowe, przecudowne i towarzyskie zwierzęta, aby Ranczo stało się miejscem odpoczynku, wytchnienia oraz terapii w obecności już nie tylko alpak , ale mało u nas znanych i rzadko spotykanych owiec walliserskich oraz bardziej popularnych już kózek anglonubijskich 🙂

Latem 2021 r. w ten sposób do naszej ranczowej ekipy dołączają:

Marley – alpaka suri, 3 baranki walliserskie: Kokosz, Kajko i Staś oraz 2 koziołki anglonubijskie – Timon i Pumba.

alpaki Warszawa, alpakoterapia

W grudniu przybywa do nas Michael – kolejna alpaka od Alpaki Samsony, w sierpniu kolejnego roku kolejne 2 kózki anglonubijskie i 2 kózki miniaturki, a w lipcu 2023 r. trafiają do nas pierwsze kurki silka 🙂 Tak krystalizuje się nasza ranczowa ekipa i rozpoczynamy przygodę z animaloterapią, która trwa do dziś 🙂

Przez cały czas się rozwijamy i mamy jeszcze  wiele pomysłów, aby Ranczo było  dla Was miejscem wyjątkowym. W miarę upływu vczasu będziemy sukcesywnie uchylać kolejne rąbki tajemnicy naszych planów 🙂 A tymczasem zapraszamy do Nas na alpakoterapię i niezapomniane chwile z naszymi alpakami, kózkami, barankami i kurkami 🙂

Zapraszamy do zapoznania się z naszą obecną ofertą 🙂

animaloterapia w objęciach z barankiem walliserskim

Views: 629