POZNAJ NAS

Jak powstawało Ranczo Empatii?

Cześć. Nazywamy się Aneta i Edyta i chcemy Wam opowiedzieć historię powstawania Ranczo Empatii oraz jej nierozerwalnej części – Ranczo Wólka Kosowska. Miejsca stworzonego z miłości do zwierząt i natury,  gdzie możecie  się odstresować, wyciszyć i pozytywnie naładować energią. Gdzie bliski, niewymuszony kontakt z mieszkańcami naszego gospodarstwa, zwany animaloterapią, poprawi Wasz nastrój i wywoła uśmiech na twarzy.

Obie wychowałyśmy się na wsi, dzięki czemu wyssałyśmy chyba z mlekiem  krowy;) miłość do zwierząt i szacunek do Matki Ziemi.

Gdzieś w głębi duszy ciągle nam czegoś brakowało i chciałyśmy czegoś więcej od życia. Gdy los nas ze sobą zetknął, wykorzystałyśmy potencjał 2 hektarowego gospodarstwa i połączyłyśmy je z marzeniem o… alpakach.

Tak powstał pomysł na Ranczo Wólka Kosowska – połączenia gospodarstwa permakulturowego z hodowlą alpak i… alpakoterapią 🙂

Dlaczego alpaki i alpakoterapia?

Alpaki to bardzo wyjątkowe zwierzęta: delikatne, łagodne, inteligentne, o wspaniałym charakterze i ogromnym potencjale.

Alpakoterapia to natomiast nic innego jak bliski kontakt z alpakami, który posiada wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Natomiast wełna alpak jest wyjątkowo miękka i delikatna, cieplejsza ok. 6 razy od wełny owczej i do tego  hypoalergiczna.

Prawda, że  wszystko jest w nich wyjątkowe? 🙂 I jak tu ich nie kochać 🙂

Miłość miłością, ale żeby hodować alpaki trzeba najpierw nabyć o nich wiedzę, stworzyć im komfortowe warunki życia, no i w końcu zakupić 🙂 Czekało nas mnóstwo pracy.

Po rozmowach z wieloma hodowcami trafiłyśmy w końcu do  Alpaki Samsony – Hodowla alpak, prowadzoną przez Basię i Darka. To jaką miłością i czułością obdarowywali swoje zwierzęta bardzo nas ujęło. W efekcie w lutym 2021 r. pojawili się u nas: pięknooki Bondzio, przekorny Morcik i łobuzerski Tońcio.

Pierwsi odwiedzający Ranczo goście zaczęli nam uświadamiać, ile radości daje nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, kontakt z naturą, z żywym stworzeniem czy dotyk miękkiego futra.

Rozbudowa Rancza

To dało nam kolejny impuls – podejmujemy kolejną poważną decyzję – kupujemy baranki walliserskie –  następne wyjątkowe zwierzęta i rozbudowujemy Ranczo, aby stało się miejscem odpoczynku, wytchnienia oraz terapii w obecności już nie tylko alpak, ale mało u nas znanych i rzadko spotykanych owiec walliserskich.

Latem 2021 r. w ten sposób do naszej ranczowej ekipy dołączają:

Marley – alpaka suri, 3 baranki walliserskie: Kokosz, Kajko i Staś oraz nieoczekiwanie 2 koziołki anglonubijskie – Timon i Pumba.

Potem przybywa do nas Michael – kolejna alpaka od Alpaki Samsony oraz kolejne 2 kózki anglonubijskie i 2 kózki miniaturki. Tak powstaje zalążek Rancza Empatii i początki wdrażania w niej animaloterapii.

Dla kogo animaloterapia?

Badania rozpoczęte już w latach 70-tych XX w. dowodzą, że nawet krótkie obcowanie ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Już sama obserwacja zwierząt czy przebywanie w ich towarzystwie może działać terapeutycznie, natomiast bliski kontakt fizyczny poprzez m.in. głaskanie, drapanie, czesanie czy przytulanie podwyższa poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza lub eliminuje lęki, stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin czyli hormonów szczęścia, które wywołują doskonałe samopoczucie, stany zadowolenia, tłumią odczuwanie bólu. Tak więc kontakt ten odpręża, powoduje rozluźnienie, odstresowuje, uspokaja i wycisza.

Obcowanie ze zwierzętami cudownie rozwija też wrażliwość u dzieci – uczy empatii, cierpliwości, samokontroli oraz szacunku do naszych braci mniejszych.

Mogą, a nawet powinni, skorzystać z dobrodziejstw  animaloterapii zarówno dzieci, jak i osoby starsze, zdrowi i chorzy czy niepełnosprawni ruchowo. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniami nerwowymi, zaburzeniami lękowymi, silnym stresem, z ADHD czy depresją.

Animaloterapia służy również do wspomagania innych terapii, pod okiem uprawnionego do leczenia danej dysfunkcji terapeuty, jako uzupełnienie tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych w takich chorobach jak: mózgowe porażenie dziecięce, autyzm dziecięcy, zespół Downa czy upośledzenie umysłowe.

Może być też skierowana do wszystkich, którzy są  po prostu spragnieni kontaktu ze zwierzętami.

Rodzaje animaloterapii

Animaloterapię dzielimy na:

    • AAA (Animal Assisted Activities) – zajęcia z udziałem zwierząt
    • AAT (Animal Assisted Therapy) – terapia z udziałem zwierząt czyli wspieranie terapii psychoterapeutycznej, psychologicznej czy  fizjoterapeutycznej (ukierunkowane i celowe działanie terapeutyczne podlegające dokumentacji)
    • AAE (Animal Assisted Education) – edukacja z udziałem zwierząt (w Polsce raczej nie występuje samodzielnie, jej  elementy wchodzą w zakres AAA i AAT)

Na naszym Ranczo Empatii macie Państwo możliwość brania udziału w animaloterapii AAA z udziałem:

Przez cały czas się rozwijamy i mamy jeszcze  wiele pomysłów, aby Ranczo Empatii stało się dla Was miejscem wyjątkowym. W miarę postępów będziemy sukcesywnie uchylać kolejne rąbki tajemnicy naszych planów 🙂 A tymczasem zapraszamy do Nas na niezapomniane chwile z naszymi alpakami, kózkami, barankami, kurkami i psami 🙂

Zapraszamy do zapoznania się z naszą obecną ofertą 🙂

Gdy masz nagle gorszy dzień,

kiedy Cię dopada leń,

Przyjedź do Nas, gdy Ci źle,

znajdź zwierzątko, pogłaszcz je.

Podejdź bliżej, przytul je

I już zmienisz miny swe.

Już twarz uśmiech rozpromieni

Tak zwierzątko Cię odmieni.

Więc się już nie zastanawiaj

I na Ranczo do nas wpadaj!

Tu zapomnisz swoje żale

I poczujesz się wspaniale!

przytulaśny baran, zooterapia, animaloterapia

Odsłony: 336